ROSÓŁ BEZ SOLI

Tak jak tradycyjny domowy rosół ten bez soli musi gotować się również bardzo długo. Nie wolno robić niczego na skróty. Jedną z głównych tajemnic królowej zup jest nieśpieszny sposób gotowania. Nie możemy dopuścić, aby rosół gotował się zbyt gwałtownie – powinien tzw. tylko „mrugać” Tak ugotowany rosół będzie idealnie klarowny.


Składniki
2 skrzydełka drobiowe
2 udka drobiowe
kawałeczek mięsa wołowego
mała noga z królika
2 marchewki
1 duża pietruszka
kawałek selera
1 cebulka opalona na ogniu
mały pęczek zielonej pietruszki
mały por
2 gałązki lubczyku
3 pomidorki koktajlowe
1 mała papryka (lub kawałek z dużej) 
ząbek czosnku
2 listki laurowe
3 ziela angielskie
1 łyżka przyprawy do rosołu bez soli ( w następnym poście pokażę Wam kilka moich przypraw, które nie zawierają soli)

Sposób przygotowania:
  1. Do garnka z ZIMNĄ wodą, wkładamy całe przygotowane mięso i zaczynamy gotowanie.
  2. Kiedy woda z mięsem zacznie się gotować, pojawiają się tzw. szumowiny, które zbieramy z powierzchni wywaru. Zmniejszamy ogień, tak aby wywar bardzo delikatnie bulgotał.
  3. Następnie do garnka wrzucamy wszystkie, umyte i obrane wcześniej, warzywa. Cebuli nie obieramy z wszystkich warstw łupki, a jedynie usuwamy zewnętrzne brudne części, oraz delikatnie ją podpiekamy na ogniu.
  4. Czekamy, aż rosół zacznie nam delikatnie się gotować i wtedy dodajemy przyprawę bez soli, częściowo przykrywamy garnek z rosołem przykrywką i pilnujemy aby zupa delikatnie mrugała.
  5. Gotować przez około 1,5 do 2 godzin na małym ogniu (rosół ma tylko mrugać) pod uchyloną pokrywą, aż mięso będzie miękkie. W trakcie gotowania można  dolewać niedużą ilość wody ale pamiętajmy ZIMNEJ, aby nasz rosół nie stracił klarowności i nie stał się mętny. 
  6. Rosół podajemy z cienkim jajecznym makaronem, kawałkiem ugotowanej marchwi i posypuję posiekaną natką pietruszki.




Komentarze

Popularne posty